Zimní odpočinek muškátů a fuchsií

V našich klimatických podmínkách nemají muškáty a většina fuchsií šanci venku přežít zimu, i krátkodobé poškození mrazem rostliny natolik poškodí, že mohou uhynout. Aby se zase na jaře ukázaly v celé své kráse, musíme jim dopřát generální opravu a zimní spánek.

Zimní odpočinek muškátů a fuchsií
Zimní odpočinek muškátů a fuchsií (Zdroj: shutterstock.com)

Rozhodně nedělejte tu chybu, že přenesete rostlinky ze studeného a větrného balkonu do přetopené místnosti. Velké teplotní výkyvy rostliny nesnesou a jara se už nedočkají.

Novinový „striptýz“

První možnost přezimování je jejich svlečení. Rostliny vyndáme z nádob a lehce z kořenů otřeseme hlínu. Pak je položíme na noviny (můžeme několik dohromady) a zabalíme je. Balíček svážeme provázkem, aby květiny nevypadaly, a pověsíme je do světlého sklepa nebo jiné chladné místnosti. Na jaře rostliny vybalíme, ostříháme podle narašených oček a zkrátíme i kořeny. Před vysazením namočíme kořeny asi na 24 hodin do vody, aby natáhly vlhkost. Pak vysadíme do truhlíků a přihnojíme.

Zimoviště se světlem

Druhá možnost je odnést truhlíky i s muškáty do chladného interiérového místa. Pak ostříhat zaschlé větvičky a zalít.  Pokud máme převislé muškáty, zkrátíme jejich výhony asi na 15 cm, u vzpřímených muškátů nebo anglických pelargonií pouze odebereme zaschlé a žluté listy, samozřejmě odstraníme zaschlé květy. Pak očistíme povrch substrátu od všech rostlinných zbytků a odřezků, které by mohly zahnívat. Nevýhodou této metody je skutečnost, že nevyměníme zeminu. Takže ji alespoň ubereme z vrchu a přisypeme novou. Zásadně nepřihnojovat! Zimoviště musí být místnost chladná, ale bez mrazu, optimální teplota je 5 – 10 °C. Mnoho pěstitelů má zazimování spojeno s tmavým chladným prostorem, jakým je sklep. Jenže ten nemusí úplně vyhovovat. Sklep by měl mít pro přezimování květin okno, aby květiny mohly vegetovat. Zcela nevhodné jsou panelákové sklepy. Obecně balkonovkám vyhovují spíše světlé prostory. Klidně to mohou být nevytápěné chodby domu.

Jak zalévat?

Zálivku omezíme na minimum, zalíváme podle stavu substrátu zlehka 1-2 měsíčně, aby muškáty nenapadla hniloba.  Platí, že čím je teplota v místnosti nižší a čím mají rostliny méně listů, tím méně je zaléváme. Nesmíme rostlině dovolit růst, natož kvést. Pokud se tak stane, ihned změníme prostředí, kde máme muškáty umístěny a nasazené květy bez milosti vyštípneme.
Pak v průběhu února – března zkontrolujeme jejich stav, zakrátíme jejich výhony a přesadíme je do nového substrátu na pelargonie. Pro dosažení bohatého květenství platí jedna zásada – nikdy nepěstujeme muškáty 2 roky ve stejném substrátu – to platí zvláště pro ty velkokvěté.

Na fuchsie podobně

Některé druhy fuchsií jsou otužilé (např. F. magellanica), a proto přežijí venku, ale většina fuchsií je choulostivá. Na konci podzimu vyzvedněte choulostivé fuchsie pěstované volně v zemi nebo v nádobách a přesaďte je jednotlivě do květináčů. Vyštípejte zelené špičky a odstraňte listy. Můžete také odebrat polovyzrálé řízky a fuchsie nechat přezimovat jako mladé rostliny. Nejdůležitější je zbavit rostlinu veškerých napadených listů, abychom si případné škůdce jako jsou molice, svilušky nebo třásněnky, nepřinesli na zimoviště. Nejlépe se těchto nežádoucích hostů zbavíme tím, že odstraníme veškeré listy. Pokud fuchsie ukládáme do tmavšího sklepa, musíme odlistění učinit bezpodmínečně. Květináče přeneseme do skleníku, kde nemrzne, nebo na světlý okenní parapet v chladném pokoji. Fuchsie musí být v chladu a skoro suché, aby vydržely v klidovém stadiu.  Na jaře fuchsie přesadíme do květináčů o něco menších než byly původní, vyměníme substrát za čerstvý, prořežeme keříky a udržujeme je stále vlhké.

TIP

Přežití na balkonu

Pokud nemáte kam květiny přestěhovat, riskněte jejich přežití venku. V mírnějších zimách, na balkonu chráněném před větrem a nejlépe jižně orientovaném, to mohou mnohé květiny zvládnout.  Přisuňte je ke zdi, která je zevnitř vyhřívaná a celý květináč obalte bublinkovou fólií ve tvaru pytle, který nahoře volně svážete, aby se dovnitř dostalo trochu vzduchu. Pod květináč dejte polystyrénovou desku, aby rostlinu chránil před chladem zespodu. Estetiku zlepšíte tím, že obalené rostliny zakryjete chvojím. Pak nezbývá než si přát, aby se na vás usmálo štěstí, a balkonovky přežily.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 10.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Příprava fuchsií na zimu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Příprava fuchsií na zimu

Přezimování fuchsií

Přezimování fuchsií

Kdy a jak začít s přezimováním fuchsií

Reportáž o tom, jak a kdy přezimovat fuchsie, jak postupovat při stříhání fuchsií, jak je správně přezimovat, kdy je po zimě probouzet a vyndávat ven.

Pěstování fuchsií

O pěstování fuchsií a přípravě na zimu.

Jak zazimovat fuchsie

Jak zazimovat fuchsie.

Jarní péče o fuchsie

Rady a ukázky, jak pečovat na jaře o fuchsie.

ČTĚTE DÁLE

Královna květin potřebuje správnou péči
Královna květin potřebuje správnou péči

Péče o zahradu

Na zahrádkách pěstujeme různé odrůdy růží. Ať už se těšíme z velkokvětých, drobnokvětých, nebo popínavých růží, musíme se o ně správně starat.

Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky
Fazol zahradní, popínavá jednoletka z tropické Ameriky

Péče o zahradu

Fazol zahradní čili obecný můžeme zařadit mezi popínavé jednoletky. Pěstujete je pro křehké zelené lusky, nebo čekáte až na zralé pevné fazole?

Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny
Krokusy, oblíbené jarní cibuloviny

Péče o zahradu

Šafrány kvetou brzy zjara, v závislosti na druhu a počasí od února do dubna. Věnujte se tedy pěstování krokusů již na podzim, kdy je můžete začít vysazovat.

Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností
Endivie je méně známá listová zelenina se spoustou předností

Péče o zahradu

Pěstování salátů na zahradě patří k tradici. Chcete ale změnu? Pak vyzkoušejte endivii – listovou zeleninu s jinou chutí a spoustou vitaminů.

Sasanky, něžní poslové jara
Sasanky, něžní poslové jara

Péče o zahradu

První poslové jara jsou také sasanky. Rod Anemone zahrnuje na jaře kvetoucí trvalky. Jejich barva je nejčastěji bílá, ale i žlutá, modrá, růžová a fialová.

Zelené sójové boby edamame
Zelené sójové boby edamame

Péče o zahradu

Sójové boby edamame si snadno vypěstujete i na své zahradě. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování klasických sójových bobů nebo fazolí.

Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle
Když jílek proroste z trávníku do záhonů, je zle

Péče o zahradu

Jílek je znám jako travina, kterou používají zemědělci. V záhonech ale tento nízký plevel nemá, co dělat, zlikvidujte jej co nejdříve.

Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí
Na jílovitou půdu se vyzbrojte rýčem a nápaditostí

Péče o zahradu

Půda s jílem není sice zrovna pro zahrádkáře požehnání, ale lze ji obohatit. Také existuje řada rostlin, kterým tvrdá zemina nevadí.

Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C
Pak choi – čínské zelí plné vitaminu C

Péče o zahradu

Čínské zelí pak choi je křehké a dužnaté, nedá se ale na rozdíl od pekingského zelí skladovat. Vysejte si je na záhon a sklízejte podle potřeby.

Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara
Sněženky jsou symbolem naděje a přicházejícího jara

Péče o zahradu

Sněženky voní jarem. Jejich bílé květy vykukují ze sněhu již v době, kdy se nám o teplejším období zatím jen zdá. Víte, jak se o posly jara správně starat?

Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně
Kouzlo pěstování jabloní na ovocné stěně

Péče o zahradu

Pěstování jabloně je mezi zahrádkáři oblíbené. Chcete však vyzkoušet něco speciálního? Pak se nechte zlákat fantastickou ovocnou stěnou!

Alternativní způsoby ochrany rostlin jsou ekologické a šetrné
Alternativní způsoby ochrany rostlin jsou ekologické a šetrné

Péče o zahradu

Říká vám něco alternativní ochrana rostlin? To je taková ochrana, která vsází na biologickou účinnou složku z rostlinných výtažků nebo na parazitické organismy.